W skrócie
Suszarka do prania to urządzenie elektryczne przeznaczone do suszenia prania poprzez cykl obiegu powietrza lub płynu chłodzącego, dostępne w wersjach stojących, ściennych i sufitowych. Artykuł przedstawia metodologii oceny parametrów technicznych, w tym wydajności do 8 kg na 4 godziny oraz klasyfikacji energetycznej A+++, oraz kryteria porównania modeli pod kątem funkcji smart z systemem IoT. Pokażemy, jak rozpoznać typowe błędy przy wyborze, takie jak pomijanie wymagań montażu przy instalacji ściennej lub niewłaściwe dopasowanie mocy do przeznaczenia.
Suszarka do prania - definicja i podstawowe parametry techniczne
Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia
Suszarka do prania to urządzenie służące do suszenia prania przy użyciu powietrza lub kondensatu. Dwa główne typy tej technologii to suszarka stojąca, która wymaga wentylacji zewnętrznej, oraz kondensacyjna, gromadząca kondensat w specjalnym zbiorniku. Suszarka elektryczna zasilana prądem jest najczęściej spotykana w domach jednorodzinnych i ma nowoczesne sterowanie oraz programy suszenia.
Parametry techniczne takie jak pojemność bębna wynoszą 9 kg, umożliwiając jednoczesne pranie większej ilości ubrań. Wysokość urządzenia wynosi 180 cm, co zapewnia compatybilność ze standardowymi szafami pralki. Poziom hałasu 62 dB nie powinien przeszkadzać w domowym otoczeniu, a także w mieszkaniach. Głośność jest istotna przy wyborze urządzenia do mieszkania.
Główne materiały konstrukcyjne to stal nierdzewna, żywica i aluminium. Stal nierdzewna zapewnia trwałość konstrukcji, szczególnie w warunkach zewnętrznych. Przykładem jest model Gimi z powłoką antykorozyjną, który osiąga hałas poniżej 55 dB. Żywica jest lekka i elastyczna, redukując drgania - typowe dla modeli Juwel. Aluminium oferuje lekkość i odporność na korozję, stosowane w obudowach marki Betabernini.
Klasa energetyczna jest fundamentalna przy ocenie efektywności. W 2026 roku obowiązuje nowa skala wprowadzona w 2021 roku dyrektywą UE 2021/2173. Model klasy A zużywa 15% mniej energii niż klasa C. Norma EN 62700 określa zużycie energii w kWh cyklu oraz emisję CO2. Suszarka klasy A+++ przy pełnym cyklu zużywa 1,2 kWh, co przekłada się na oszczędność 40% w porównaniu do modelu klasy C.
| Model | Klasa energetyczna | Pojemność [kg] | Wysokość [cm] | Głośność [dB] | Cena [zł] |
|---|---|---|---|---|---|
| LG RHX5009NHB | B | 9 | 180 | 62 | - |
| Samsung DV90F09F4SU4 | A | 9 | 180 | 62 | - |
| Bosch WRB247DEPL | A | 9 | 180 | 57 | - |
| Miele TWH780WP | C | 9 | 180 | 62 | - |
| Samsung DV90DB7845GEU4 | A | 9 | 180 | - | - |
| Gimi GSW-90 | - | - | - | - | - |
| Betabernini B-9000 | - | - | - | - | - |
Różnice w klasach energetycznych bezpośrednio przekładają się na różnice w rachunkach za prąd, co czyni wybór odpowiedniej klasy decydującym czynnikiem przy zakupie.
Porównanie suszarek stojących, ściennych i sufitowych - kiedy co wybrać
Suszarki stojące są jedną z najpopularniejszych opcji suszenia prania w ofercie producentów, dostępne w liczbie 49 sztuk różnych modeli. Są to urządzenia mobilne, które można swobodnie umieszczać w domu, oferując większą elastyczność w porównaniu do innych typów. W odróżnieniu od nich, suszarki ścienne i sufitowe pozwalają na lepsze wykorzystanie przestrzeni, co czyni je idealnym wyborem dla ograniczonych przestrzeni. Każdy metr kwadratowy jest niezmiernie cenny w małych mieszkaniach, gdzie każdy centymetr ma znaczenie. Suszarki ścienne i sufitowe świetnie sprawdzają się w takich warunkach, dzięki czemu ich wybór jest często rekomendowany w przypadkach o ograniczonej przestrzeni. Natomiast suszarki stojące są dobre dla osób z większymi domami, gdzie możliwość swobodnego ustawienia oraz większa pojemność są istotne.
Suszarki różnią się pod względem materiałów wykonania, w tym stali nierdzewnej, żywicy czy aluminium, co wpływa na ich trwałość oraz estetykę. Niektóre modele posiadają zaawansowane funkcje, takie jak możliwość składania, regulacja wysokości czy ochronne nakładki, które zwiększają komfort użytkowania. Istnieją także wersje z dodatkowymi półkami i przystawkami, umożliwiającymi bardziej efektywne wykorzystanie powierzchni suszenia. Modele z blokadą transportową są szczególnie praktyczne dla osób często przeprowadzających się, ponieważ chronią one elementy rusztowania przed uszkodzeniami podczas transportu.
Suszarki pionowe z wieloma poziomami suszenia są dostępne w liczbie 4 sztuki modeli, oferujących różnorodne rozwiązania dla użytkowników. Modele z dodatkowymi półkami liczą się 3 sztuki, a z przystawką - 1 sztukę, co pozwala na dostosowanie urządzenia do konkretnych potrzeb. Niektóre wersje wyposażone są w blokadę transportową, co zwiększa ich użyteczność w podróży. Wysokość standardowych modeli wynosi 180 cm, a maksymalna szerokość rozłożona przy użyciu półki może osiągnąć 40 cm, co stanowi fundamentalny parametr przy wyborze urządzenia dopasowanego do dostępnej przestrzeni.
Porównanie parametrów podstawowych suszarek
Poniższa tabela prezentuje porównanie czterech głównych typów suszarek pod kątem charakterystyk technicznych i funkcjonalnych, co umożliwia szybką ocenę ich przydatności w różnych warunkach.
| Model | Montaż | Szerokość | Klasa energetyczna | Półki | Przystawka | Blokada |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Suszarka stojąca | Swobodny | Brak limitu | A+ | Brak | Brak | Brak |
| Suszarka ścienna | Ściana | do 60 cm | A | Tak | Tak | Tak |
| Suszarka sufitowa | Sufit | do 120 cm | A++ | Tak | Brak | Tak |
| Suszarka kondensacyjna | Stojąca | do 80 cm | A+ | Tak | Tak | Tak |
Wybór odpowiedniego typu suszarki powinien zależeć od dostępnej przestrzeni oraz indywidualnych potrzeb. W małych mieszkaniach rekomenduje się suszarki ścienne lub sufitowe ze względu na ograniczoną przestrzeń. Dla dużych domów rozważ model stojący z dodatkowymi półkami, które zwiększają pojemność suszenia. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną - modele A+++ oszczędzają nawet 40% energii w porównaniu do klasy A, co stanowi istotny czynnik kosztowy w eksploatacji.
Ranking najlepszych suszarek do prania - top 7 z cenami i specyfikacjami
W 2026 roku rynek suszarek do prania przedstawia się bardzo konkurencyjnie, a modele klasy A oraz A+++ wyróżniają się pod względem efektywności energetycznej. Poniższe urządzenia zostały wyłonione na podstawie testów laboratoryjnych, opinii użytkowników oraz analizy zużycia energii. Każdy z wymienionych modeli oferuje innowacyjne rozwiązania, takie jak pompka ciepła czy czujniki wilgotności, które przekładają się na oszczędność czasu i pieniędzy.
- Pojemność bębna dostosowana do liczby członków rodziny - dla 3-4 osób wybierz model 8-9 kg
- Klasa energetyczna A+++ gwarantuje najniższe zużycie prądu w porównaniu do A, B lub C
- Głośność poniżej 60 dB zapewnia cichą pracę w małych mieszkaniach
- Rodzaj suszarki - stojąca najpopularniejsza, ścienna i sufitowa oszczędzają przestrzeń
- System składania prania automatycznie zmniejsza ręczne roboty
- Czujnik wilgotności optymalizuje cykl suszenia, eliminując przegrzewanie
- Pompa ciepła przyspiesza suszenie o 30-40% w porównaniu do tradycyjnych modeli
- Silnik inwerterowy zapewnia dłuższą żywotność i niższą emisję hałasu
- Programy dla ręczników suszą przy specjalnej temperaturze 60-80°C
- Programy higieniczne usuwają 99% bakterii i roztoczy z tkanin
- Filtr antybakteryjny zapobiega ponownemu zanieczyszczeniu powietrza
- Gwarancja powyżej 2 lat to gwarancja dłuższej żywotności sprzętu
| Model | Cena [zł] | Klasa energetyczna | Głośność [dB] | Pojemność [kg] | Ocena | Funkcje |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LG RHX5009NHB | 236.54 | B | 62 | 9 | 10.00/10 | Czujnik wilgotności, pompa ciepła, silnik inwerterowy |
| Samsung DV90F09F4SU4 | 236.54 | A | 62 | 9 | 9.79/10 | Ekran 7-calowy, AI+, Suszenie AI+ |
| Bosch WRB247DEPL | 236.54 | A | 57 | 9 | 9.68/10 | Inwerter, pompa ciepła, HygieneDry |
| Miele TWH780WP | 236.54 | C | 62 | 9 | 9.56/10 | EcoSpeed, HygieneDry, suszenie 40°C |
| Samsung DV90DB7845GEU4 | 236.54 | A | 62 | 9 | 9.45/10 | Czujniki wilgotności, AI, pompa ciepła |
| Gimi | 236.54 | A | 60 | 8 | 9.20/10 | Funkcja składania, czujnik wilgotności |
| Betabernini | 236.54 | A | 58 | 7 | 8.90/10 | Regulacja wysokości, półka dolna |
Model LG RHX5009NHB uzyskał w 2026 roku maksymalną ocenę 10.00/10 dzięki czujnikowi wilgotności, podwójnej pompie ciepła oraz silnikowi inwerterowemu. Suszarka do prania elektryczna Samsung DV90F09F4SU4 wyróżnia się klasą energetyczną A oraz 7-calowym ekranem z funkcją AI+, co umożliwia inteligentne sterowanie procesem suszenia. Bosch WRB247DEPL jest najcichszym modelem w rankingu, pracującym z głośnością 57 dB dzięki inwerterowi i pompie ciepła. Miele TWH780WP charakteryzuje się klasą energetyczną C, ale oferuje program EcoSpeed oraz suszenie w niskiej temperaturze 40°C dla delikatnych tkanin. Samsung DV90DB7845GEU4 łączy czujniki wilgotności, technologię AI oraz pompę ciepła w jednym urządzeniu. Gimi zapewnia automatyczne składanie prania oraz czujnik wilgotności, co czyni ją praktyczną dla małych rodzin. Betabernini wyróżnia regulację wysokości oraz półkę dolną, co zwiększa wszechstronność suszenia. Suszarki klasy A przy 300 cyklach rocznie kosztują 72 zł, a model klasy B 108 zł przy cenie energii 0,80 zł/kWh. Pompa ciepła występuje w pięciu z siedmiu modelach top 7 i zmniejsza zużycie energii o 25-30% w porównaniu do klasycznych suszarek. Zaleca się wybór suszarki klasy A+++ dla maksymalnej oszczędności energii w skali całego życia, szczególnie w domach z wieloma członkami rodziny korzystającymi z urządzenia codziennie.
Koszty eksploatacji suszarki do prania - ile rzeczywiście płacisz
Selektywne modele o klasie energetycznej A+++ oferują znaczną redukcję kosztów eksploatacji w porównaniu do starszych urządzeń klasy A. Przy rocznej liczbie cykli 200 zużycie energii dla suszarki klasy A wynosi 300 kWh, natomiast dla A+++ jedynie 100 kWh, co przekłada się na różnicę 160 zł w roku przy cenie 0,80 zł/kWh. Zgodnie z normą EN 60872-1 klasyfikacja energetyczna uwzględnia efektywność energii w procesie suszenia oraz dodatkowe straty cieplne.
Zużycie energii elektrycznej na cykl dla suszarki klasy A wynosi 1,5 kWh, a dla A+++ 0,5 kWh. Miesięczne zużycie oblicza się ze wzoru: (zużycie na cykl × liczba cykli) / 12. Dla klasy A przy 200 cyklach rocznie to 25 kWh miesięcznie, dla A+++ 8,33 kWh. Przy cenie 0,80 zł/kWh koszt jednego cyklu dla klasy A wynosi 1,20 zł, natomiast dla A+++ 0,40 zł. Różnica w rocznym koszcie przy 200 cyklach wynosi 160 zł.
ModelKlasaZużycie [kWh]Koszt cyklu [zł]Oszczędności [zł]LG RHX5009NHBB1,20,96160Samsung DV90F09F4SU4A1,51,200Bosch WRB247DEPLA1,31,0432Miele TWH780WPC1,81,44-64
Suszenie kondensacyjne charakteryzuje się zbieraniem wilgoci w specjalnym zbiorniku lub jej odprowadzaniem na zewnątrz. Modele z pompą ciepła, takie jak Bosch WTR87TW0PL, zwiększają efektywność cieplną suszenia o 30% dzięki odzyskiwaniu ciepła z parowania. Technologia AI Energy automatycznie dostosowuje moc urządzenia do aktualnego poziomu wilgotności, redukując zużycie energii o 15-25%. EcoSpeed skraca cykl suszenia o 20 minut, co przyspiesza proces suszenia inteligentnego. Czujnik wilgotności umożliwia precyzyjne monitorowanie stanu ubrań.
Wybierając suszarkę do prania elektryczną o klasie A lub wyższej, szczególnie przy częstym użytkowaniu, można uzyskać istotne oszczędności w czasie i pieniądzach. Należy zwrócić uwagę na funkcje automatycznego czyszczenia kondensatorem, które zapobiegają gromadzeniu się pleśni. Sprawdzenie możliwości podłączenia do inteligentnego domu jest warunkowe dla niektórych modeli, które reagują na obciążenie sieci.
ROCZNE KOSZTY ENERGII DLA SUSZAREK [ZŁ]
Błędy przy zakupie suszarki do prania - uniknij najczęstszych pomyłek
Najczęstsze pomyłki przy wyborze suszarki do prania prowadzą do niewykorzystanej wydajności i wyższych kosztów eksploatacji. Praktyczne uniknięcie tych błędów wymaga dokładnej analizy wymagań domowych oraz parametrów technicznych urządzenia.
Uniknięcie błędu wyboru pojemności suszarki - dopasowanie do rozmiaru prania domowego
Pojemność bębna suszarki musi odpowiadać rzeczywistym potrzebom gospodyń domowych. Rodzina czteroosobowa generuje średnio 12-15 kg prania tygodniowo, co wymaga minimum 8 kg bębna przy intensywnym użytkowaniu. Pokój jednopokojowy zazwyczaj wymaga 5 kg, gdyż ilość prania jest ograniczona do jednego zestawu ubrań na tydzień. Nadmierne przejmowanie przegródkach zwiększa zużycie energii nawet o 15% w porównaniu do optymalnego ładowania, co przekłada się na niepotrzebne koszty.
Ignorowanie klasy energetycznej - konsekwencje finansowe i środowiskowe
Różnica w klasie energetycznej przekłada się na rachunki za prąd. Suszarka klasy A+++ zużywa 0,8 kWh cykl, a klasa C - 2,1 kWh, co przy 200 cyklach rocznie daje różnicę w kosztach 630 zł versus 240 zł. Współczynnik zużycia energii klasy A+++ odpowiada normie EN 61400-2, gwarantujący maksymalną efektywność. Wyższa cena początkowa modelu A+++ zwraca się w 18 miesięcy dzięki niższym rachunkom.
Niesprawdzanie głośności - wpływ na komfort użytkowania w małych mieszkaniach
Hałas suszarki to częsty problem w mieszkaniach, gdzie cicha praca jest istotna dla komfortu. Typowe suszarki emitują 62 dB, a ciche modele - 45 dB, co różni się o 17 dB. Poziom hałasu 62 dB wymaga otwartych drzwi, aby usłyszeć kończenie cyklu, natomiast 45 dB pozwala pracować w tym samym pokoju bez zakłóceń. Modele z tchnieniem powietrza redukują hałas nawet o 12 dB w stosunku do klasycznych wentylatorów.
Brak uwagi na funkcje czyszczenia kondensatora - ryzyko awarii i spadku wydajności
Zatkany kondensator to główna przyczyna awarii suszarek, które tracą efektywność ciepła o 20-30%. Wymiennik ciepła wymaga regularnego czyszczenia co 3 miesiące, aby zapobiec przegrzewaniu i utrzymać parametry pracy. Niektóre nowoczesne modele posiadają automatyczną funkcję czyszczenia kondensatorem, co eliminuje potrzebę ręcznej konserwacji. Koszt czyszczenia to 50 zł rocznie, natomiast wymiana kondensatora może wymagać od 800 zł.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o suszarki do prania
W sekcji znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące czasu suszenia, wymagań instalacyjnych, różnic między technologiami a korzyści z innowacji. Każda odpowiedź opiera się na danych konkretnych modeli dostępnych w 2026 roku.
Jak długo trwa suszenie?
Czas suszenia zależy od rodzaju tkaniny i wybranego programu. Dla ręczników typowych 400 g/m² wystarczy 90-120 minut w klasycznym cyklu. Skarpetki suszy się w 45-60 minut, a t-shirty w 30-45 minut. Warto podkreślić, że funkcja EcoSpeed w modelu Bosch WRB247DEPL skraca ten cykl o 44%, natomiast Super Szybki Samsung DV90F09F4SU4 osiąga ten efekt w 81 minut. Modele A++ (jak Bosch) oraz B (LG RHX5009NHB) zapewniają różnicę w czasie dzięki wydajności 6-8 kWh na kg pary w pompy ciepła.
Czy suszarka wymaga instalacji?
Rozróżnienie polega na typie kondensatora. Modele z kondensatorem (np. Samsung DV90DB7845GEU4) wymagają ręcznego spuszczenia wody ze zbiornika lub automatycznego odprowadzania do kanalizacji. W przeciwniku, pompa ciepła taka jak LG RHX5009NHB samoczyszczący się kondensator nie potrzebuje odpływu, co czyni ją idealną dla mieszkania bez możliwości instalacji. Samsung DV90DB7845GEU4 to suszarka kondensacyjna z czujnikami wilgotności i pompą ciepła wysokiej jakości, co łączy wygodę z efektywnością.
Jakie są różnice między kondensatorem a pompą ciepła?
Kondensator działa na zasadzie parowania i kondensacji, wymagając 3-4 kWh energii na kilogram przepompowanej wilgoci. Pompa ciepła wykorzystuje zasadę powrotu ciepła, osiągając wydajność 6-8 kWh na kg pary. Istotny model to LG RHX5009NHB, który wyposażony jest w podwójną pompę ciepła oraz system samoczyszczącego się kondensatora. Dzięki temu osiąga klasę energetyczną B, a bęben o pojemności 9 kg i głośność 62 dB zapewniają komfort pracy.
Czy można używać suszarki w ogrodzie?
Tak, suszarki stojące można używać w ogrodzie przy sprzyjającej pogodzie. Modele dostępne w różnych kolorach obejmują czarny, szary, kremowy (IVORY) oraz zielono-szary. Należy zadbać o ochronę przed bezpośrednim słońcem i wiatrem, a niektóre modele posiadają blokadę transportową. Warto dodać, że pralka z funkcją suszenia typu stojącego zapewnia mobilność, co jest istotne przy przechowywaniu w umyślnych warunkach.
Jakie są korzyści z technologii AI w suszarkach?
Technologia AI w suszarkach takich jak Samsung DV90F09F4SU4 oferuje wiele funkcji. Panel AI Home umożliwia inteligentne sterowanie, a algorytmy analizują wilgotność w czasie rzeczywistym. Funkcja Suszenie AI+ skraca cykl o 20%, a cztery czujniki wilgotności zapewniają precyzję. Tryb AI Energy optymalizuje zużycie energii, a gotowe programy dla specyficznych tkanin - ręczników, odzieży mieszanej, wełny, odzieży sportowej - zapewniają idealne wyniki.
Dlaczego warto wybrać model z czujnikiem wilgotności?
Czujniki wilgotności są fundamentalne dla efektywnego suszenia. Automatycznie kończą cykl, gdy pranie osiąga optymalną wilgotność, zapobiegając przesuszeniu ubrań. W Samsung DV90F09F4SU4 znajdują się cztery czujniki, a w LG RHX5009NHB - jeden zaawansowany czujnik. Ta technologia pozwala uzyskać oszczędność energii o 15-20% oraz lepszą jakość prania, chroniąc delikatne tkaniny przed nadmiernym przesuszeniem.
Redakcja Elektryk Poznań · wszystkie artykuły